Mam Gen Wolnośći- książki ze zbiorów naszej biblioteki z okazji Święta 11 listopada


Bajki  zawarte w książce Jerzego Ciechanowskiego "Mam gen wolności" pokazują momenty triumfu i upadku wolności w historii Polski. Mają one w przystępny, dostosowany do wieku odbiorców sposób inspirować dzieci do pozna- nia historii naszego kraju. Do książki dołączona jest płyta, na której bajki czytają m. in.: Krystyna Janda, Małgorzata Socha, Cezary Żak, Zbigniew Zamachowski, Piotr Adamczyk, Jerzy Radziwiłowicz.


    Co buduje ducha Narodu Polskiego? Jakie pieśni śpiewali nasi przodkowie? Jakimi modlitwami prosili Boga o łaskę, pokój i pojednanie? A wreszcie, jakie są kamienie milowe kształtowania się polskiej świadomości narodowej i historii naszej Ojczyzny? Na te i wiele innych pytań odpowiada książka „Wszystko, co Polskę stanowi”.

    Publikacja w przystępny sposób prezentuje dorobek duchowy Narodu Polskiego. Książka podzielona jest na trzy rozdziały. W pierwszym, znajdują się modlitwy za Ojczyznę, odmawiane nie tylko w chwilach zagrożenia suwerenności naszego kraju, ale także z prośbą o roztropność dla rządzących oraz łaskę pojednania. Drugi rozdział to swoista skarbnica polskich tradycji, zgromadzone są w nim pieśni i poezja patriotyczna. Te utwory podtrzymywały na duchu naszych przodków w chwilach trwogi, były też recytowane i śpiewane przez nich w dniach radości i dumy. W ostatnim rozdziale zapraszamy czytelnika do wędrówki po ścieżkach historii naszej Ojczyzny. Kamieniami milowymi są tu najważniejsze wydarzenia z naszych dziejów jak m.in. chrzest. Polski, bitwa pod Grunwaldem, śluby lwowskie czy też utworzenie „Solidarności”.
Słowo wstępne do książki napisał Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski. Publikacja została opatrzona także przedmową ks. inf. Ireneusza Skubisia, Honorowego Redaktora Naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.
    Książka może służyć jako poręczny modlitewnik.






Jan Stanisław Kopczewski "O naszym hymnie narodowym"

Wydawca: Wydawnictwo „Nasza Księgarnia”, Warszawa 1982, 


     Dzisiejszy świat stawia przed nami wiele nowych wyzwań. Na  naszych oczach przechodzimy z  ery opartej na przywiązaniu do pracy fizycznej, ziemi i granicach, do nowej rzeczywistości świata intelektu, globalizacji i Internetu. Potrzebujemy nowych struktur i rozwiązań na nowe czasy. Na czym je oprzeć, jak je budować? Skąd czerpać wzorce? To pytania, które dziś przed nami stoją. Według mnie niezwykle istotne jest, aby odpowiadając na rysujące się wyzwania, nie zapominać o tożsamości i historii, czyli o tym, co ukształtowało naszego ducha i postawę. Pamiętajmy, że naszą polską, narodową cechą było przez wieki pragnienie wolności, suwerenności i możliwości samostanowienia. Był nią swoisty Gen Wolności. Nasze bogate doświadczenie ponadtysiącletniej państwowości pokazuje, jak z wolnością potrafiliśmy sobie pięknie radzić, ale uczy nas również, do czego prowadzi jej nadużywanie i anarchia. Polska historia pokazuje, jak o wolność walczyliśmy oraz  dlaczego ta  wolność była nam odbierana. Zastanówmy się nad tym sami, ale też w  rozmowie z rodzicami, kolegami i nauczycielami. Pomyślmy, jakie wnioski z naszej historii możemy wyciągnąć. Niech refleksja nad historią naszego kraju, widzianą przez pryzmat hasła „wolność”, pomoże nam w odpowiedzi na pytania stawiane dziś i w przyszłości. Tego Państwu życzę, Lech Wałęsa.









Komentarze