Nowości w szkolnej bibliotece
☺☺☺
6+
Już czytam to wznowienie serii 12 książek do samodzielnego czytania przez dzieci dopiero zaczynające swoją przygodę z książkami. Zabawne historyjki z niesamowitymi bohaterami i ich niezwykłymi przygodami na pewno rozbawią i zachęcą do czytania każdego młodego czytelnika. A wartkie opowieści napisane prostym i barwnym językiem i duża czcionką z zabawnymi ilustracjami sprawią, że czytanie stanie się prawdziwą przyjemnością. Na końcu każdej książki znajduje się słowniczek trudnych wyrazów i zadania bawiące i sprawdzające wiedzę wyniesioną z książek. Książki skonsultowane przez metodyka edukacji wczesnoszkolnej.
źródło: taniaksiążka.pl.
Trzy książeczki w jednym: Fiord i zaginiony naszyjnik / Koniec z wygłupami / Gdzie jest Kunegunda?
☺
"Fiord i zaginiony naszyjnik"
10+
Hej Jędrek. Kłopoty z dziewczynami- R. Skarżycki &T.Lew Leśniak
Dziesięć
lat to najlepszy wiek na przygodę! Przynajmniej według Jędrka i jego kumpli:
Witka, Grubego i Karoli. A ponieważ z podziwu godną łatwością pakują się w
tarapaty, na brak atrakcji nikt nie może narzekać.
Niespodziewany przyjazd uczniów z Włoch tuż przed zabawą
karnawałową elektryzuje całą szkołę. Wśród gości są piękna Sofia i prawdziwy
pożeracz serc Paolo. Amor nie zamierza próżnować – jego strzały będą siać
spustoszenie w otoczeniu Jędrka. Trafiona zostanie nawet siorka, pieszczotliwie
zwana Wyjcem.
Czy sprawdzi się powiedzenie, że w miłości jest jak na wojnie?
„Hej, Jędrek!” to seria dla czytelników szukających
wciągającej akcji, nieszablonowych bohaterów i szalonego humoru!
O dojrzewaniu – humor, zabawne ilustracje, a przy tym spora porcja rzetelnych informacji.
Dorastanie jest cool! Im więcej wiesz, tym lepiej!
Książka napisana przez lekarkę, specjalistkę w dziedzinie pediatrii. Publikację wyróżniono licznymi nagrodami.
☺☺☺
12+
Gorzka czekolada
“Gorzka czekolada, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach”
Zbiór opowiadań dla dzieci i młodzieży autorstwa popularnych autorów literatury młodzieżowej.“Gorzka czekolada, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach” to zbiorowa publikacja,w skład której wchodzi 13 opowiadań napisanych przez znanych i cenionych autorów literatury skierowanej do młodego czytelnika. Do współpracy nad tym tomem zaproszeni zostali: Paweł Beręsewicz, Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych, Kazimierz Szymeczko i Katarzyna Terechowicz, a całość zilustrowała Anita Głowińska. Stworzone przez nich opowiadania podejmują problemy emocji, z jakimi na co dzień stykają się dzieci i młodzież. Problemy poruszane w poszczególnych historiach są aktualne, osadzone w bliskim młodemu czytelnikowi środowisku. Bohaterowie są wyraziści, a jednocześnie na tyle uniwersalni, że łatwo się z nimi identyfikować.
Każde z opowiadań to oddzielna historia, z nowymi bohaterami i raczej otwartym zakończeniem. Poruszają problem relacji z rodziną i rówieśnikami, niskiego poczucia wartości czy narcyzmu, braku akceptacji dla odmienności, hejtu.
W opowiadaniu Katarzyny Majgier “Włoskie wakacje” ukazany został szkodliwy wpływ tzw. “kultury celebryckiej” na młodzież i budowanie jej systemu wartości. Główna bohaterka, Diana, dziewczyna z bogatego domu i uczennica prywatnej szkoły, jest przekonana o swojej wspaniałości. Dopiero w zderzeniu z prawdziwym życiem boleśnie przekonuje się, że tak naprawdę nie ma ona nic do zaoferowania w relacjach z innymi ludźmi. Ta sama autorka w opowiadaniu “Wywiad” porusza problem odrzucenia przez rówieśników. Bohaterem swojej opowieści czyni Kubę, zamkniętego w sobie chłopca, który zrozumienie znajduje w sieci, przeprowadzając wywiad on-line ze znanym twórcą nowych technologii. Jego interlokutor zdradza mu, że był kiedyś taki sam, jak Kuba, jednak zainwestował w swoje zainteresowania, dzięki czemu jest tym, kim jest. Z kolei o rozpaczliwej potrzebie miłości mówi Katarzyna Ryrych w opowiadaniu “Dziewczyna mistrza”. Główna bohaterka, Pola, zaniedbana przez rodziców, całe swoje serce oddaje Tajsonowi, dla którego podkrada od ojca lekarza recepty na sterydy. Nie wie, że kulturysta zainteresował się nią tylko ze względu na zawód jej ojca, a związany jest z kimś zupełnie innym.
Każde z opowiadań poprzedzone zostało listą pojęć w nim występujących, takich jak np. cynizm, narcyzm, manipulacja, autodestrukcja, ksenofobia czy przemoc emocjonalna. Wszystkie opowiadania uzupełnione zostały krótkimi rozmowami z psychologami, przeprowadzonymi przez prezes Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, Irenę Koźmińską, z dr Teresą Jadczak-Szumiło i Jackiem Masłowskim. Analizują oni emocje, które wpłynęły na zachowania bohaterów i ich postawy życiowe oraz podsuwają młodemu czytelnikowi tematy do dalszych przemyśleń.
źródło: taniaksiązka.pl
Przed Wami najnowsza pozycja Robin Stevens pod tytułem: "Zbrodnia niezbyt elegancka". Książka jest doskonałą propozycją dla wszystkich tych, którzy kochają lektury trzymające w napięciu, odkrywające przed czytelnikiem kulisy pracy detektywów. Hazel i Daisy ujawniają zaskakujące historie, które jak dotąd trzymały w zanadrzu. Teraz możesz poznać je i Ty!
Zdradzają sekrety prowadzonych śledztw, opowiadają o tym, jak rozwiązują zagadki, podają wskazówki i podpowiadają czytelnikowi, jak dojść do prawdy i znaleźć sprawcę zbrodni. A mają o czym opowiadać, bo to już szósty tom przygód dzielnych i zdeterminowanych dziewczyn z pensji dla panien w Deepdean.
Pierwszą zagadką, dzięki której dziewczyny odkrywają swój detektywistyczny talent, jest śmierć nauczycielki gimnastyki. Niepokorne uczennice prowadzą w szkole sekretne śledztwo, które ma na celu zdemaskować autora zbrodni. Drugą ofiarą, która traci życie w trakcie trwania roku szkolnego, jest z kolei pani prefekt, Elizabeth Hurst. Praca nad tą tajemniczą sprawą okazuje się nie tylko sprawdzianem umiejętności wywiadowczych dziewcząt, również przyjaźń młodych detektywów zostaje wystawiona próbę.
Przerwy w nauce nie oznaczają, że nastolatki mogą odpuścić sobie rozwiązywanie zagadek. Los stawia przed nimi nowe wyzwania: podczas wakacji spędzanych u rodziny Daisy bliscy wyprawiają jej urodziny. W trakcie uroczystości goście zapadają na tajemniczą chorobę, wiele jej objawów wskazuje na nieświadome zażycie trucizny. Co stanie się dalej? Przygody nie zwalniają tempa! Ale być może chociaż święta przyniosą odrobinę spokoju? Boże Narodzenie to przecież czas refleksji i czynienia dobra. Na to liczą dziewczęta, zwłaszcza Hazel, kiedy wybierają się do Cambridge. Ale morderca nie śpi.
Dwa dni przed świętami dochodzi do zabójstwa. Ambitne dziewczyny chcą znaleźć winnego, zwłaszcza, że podobne plany ma konkurencyjne towarzystwo detektywistyczne. Pozostaje mieć nadzieję, że może choć w wakacje uda się odpocząć naszym bohaterkom. Daisy i Hazel udają się w podróż legendarnym Orient Expressem, ale i tu nie jest im dane wypocząć. W zamkniętym przedziale pociągu dochodzi bowiem do zabójstwa i kradzieży cennego rubinowego naszyjnika. Aby dowiedzieć się, czy Daisy i Hazel rozwikłały wszystkie wspomniane zagadki, sięgnijcie koniecznie po poprzednie tomy serii "Zbrodnia niezbyt elegancka"!
Robin Stevens to angielska pisarka urodzona w Kalifornii. Jest autorką znanych i cenionych na całym świecie młodzieżowych książek o tematyce kryminalnej. Do tej pory w serii "Zbrodnia niezbyt elegancka" ukazały się następujące tomy: "Smakowite przestępstwa", "Zbrodnia nie przystoi damie", "Herbatka z arszenikiem", "Zbrodnia pierwszej klasy", "Bardzo brudna gra" i "Śmiertelne dziedzictwo".
Kryminał z wieloma zwrotami akcji, książka przygodowa pełna szyfrów i zagadek, zarazem świetnie napisana biografia wielkiego wynalazcy Nikoli Tesli dla młodszych nastolatków.
Julia, śliczna czternastolatka, pomaga swemu o rok starszemu przyjacielowi Tomowi odszukać porwanego ojca. Od czasu wypadku dziewczyna jeździ na wózku (stąd tytuł cyklu: „Detektywi na kółkach”), nie przeszkadza jej to jednak uczestniczyć w tropieniu przestępców, wręcz przeciwnie – często to ona wpada na trop, świetnie kojarząc fakty i… odczytując szyfry. W poszukiwaniach bierze udział jeszcze jeden niezwykły bohater: pies Julii, przesympatyczny labrador Spajk-Biszkopt, który… pamięta swoje poprzednie wcielenia.
Współczesna akcja splata się z historią rozpoczynającą się ponad 150 lat wcześniej, w dniu narodzin Nikoli Tesli. Wszystko, czego dowiadujemy się o dzieciństwie i życiu słynnego wynalazcy, zwanego Władcą Piorunów, jest prawdą – nawet najbardziej nieprawdopodobne, wręcz fantastyczne wydarzenia z jego życia opisane w książce oparte są na faktach.
Fantastyczne przygody i przesympatyczni bohaterowie sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem.
Do tej pory w serii ukazały się:
- "Tom 1: Dziennik cwaniaczka" - w tej części Greg rozpoczyna swoją opowieść, opisuje czas spędzony w gimnazjum i swoje sposoby na radzenie sobie z przeciwnościami losu.
- "Tom 2: Rodrick rządzi" - główny bohater ma wstydliwą tajemnicę, którą zna jego starszy brat, Rodrick. Czy sekret zostanie na złość Gregowi zostanie wyjawiony całemu światu?
- "Tom 3: Szczyt wszystkiego" – tytułowy Cwaniaczek ma wrażliwe serce i nie jest typem "twardziela". Niestety, ojciec chłopaka nie akceptuje jego charakteru i chce zrobić z syna "prawdziwego mężczyznę", wysyłając go do szkoły wojskowej.
- "Tom 4: Ubaw po pachy" - Greg chce spędzić wakacje przy komputerze, grając w gry. Jego mama ma jednak wobec niego zupełnie inne plany.
- "Tom 5: Przykra prawda" - bohater uświadamia sobie, że jego przyjaciel nigdy nie zrozumie, co to znaczy być prawdziwym nastolatkiem.
- "Tom 6: Biała gorączka" - Greg niszczy szkolne mienie. Jedyne, co może go uratować przed karą, to pogodowy kataklizm uniemożliwiający dotarcie do szkoły. Jego prośby zostają wysłuchane. Przychodzi śnieżyca, ale bohater nie zdaje sobie sprawy, że konieczność zaopiekowania się młodszym bratem, który został w domu razem z nim, okaże się o wiele gorsza od tego, co czekało go w szkole.
- "Tom 7: Trzeci do pary" - nastolatek robi wszystko, aby nie stać pod ścianą podczas balu walentynkowego. Niestety, żadna dziewczyna nie chce się zostać jego parą.
- "Tom 8: Zezowate szczęście" - Przyjaciel Grega opuścił go ze względu na dziewczynę. Czy może stać się coś jeszcze gorszego?
- "Tom 9: Droga przez mękę" - rodzina Heffleyów jedzie na rodzinną i pełną wątpliwych atrakcji wyprawę samochodem.
- "Tom 10: Stara bieda" - bohater musi poradzić sobie z dziwnymi perypetiami, wśród których są m.in. dziadek okupujący komputer czy nadopiekuńcza mama przyczepiająca do odzieży lokalizator dla zwierząt.
- "Tom 11: Ryzyk-fizyk" - mama bohatera od niechcenia wspomina o niećwiczonym mózgu, co zaowocuje ciągiem ciekawych wydarzeń.
- "Tom 12: No to lecimy" - tytułowy Cwaniaczek wraz z rodziną spędzają święta w niekonwencjonalny sposób. Co z tego wyniknie? Na pewno dużo śmiechu.
- "Tom 13: Jak po lodzie" - Zima zaskoczyła wszystkich. Gimnazjum zamknięto, a okolica zamieniła się w front walk na śnieżki. Greg i Rowley próbują nie dać się zwariować. Czy im się uda?
- "Tom 14: Totalna demolka" - mama wpadła na chyba najgorszy pomysł, na jaki mogła - remont domu. Nachodzi totalna demolka. Czy Heffleyowie ją przetrwają?
Komentarze
Prześlij komentarz