Pierwszaki w bibliotece szkolnej

 

   W ostatni piątek października uczniowie klas pierwszych wzięli udział w pasowaniu na czytelnika. Uroczystość (skromniejsza niż zwykle ze względów pandemicznych) zbiegła się z prezentem od Instytutu Książki, który podarował najmłodszym czytelnikom pozycję „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem. Akcja jest częścią kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Celem projektu jest rozwój czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zachęca rodziców, opiekunów i rodzeństwo do wspólnego czytania z dzieckiem. 

    Wiadomo, że czytelnictwo zaczyna się od pierwszych lat życia dziecka na długo przed czasem, w którym zacznie ono samodzielnie składać litery. Odpowiednio dobrane książki rozwijają umysł  i emocje dziecka. Kształtują język, wyobraźnię. Jednym z wyzwań jakie stoi przed dziećmi klas pierwszych jest nauka czytania, która powinna stać się przyjemnością. Czytanie pobudza wrażliwość na drugiego człowieka. Dzięki niemu dziecko poszerza wiedzę na temat otaczającego go i często niezrozumiałego jeszcze świata.

Najmłodsi uczniowie, którzy regularnie od początku roku korzystają ze zbiorów biblioteki szkolnej dzisiaj stali się jej formalnymi czytelnikami. Zajęcia miały formę pogadanki na temat zasad korzystania i działania naszej biblioteki. Uczniowie wiedzą, że są mile widziani i zawsze mogą liczyć na nauczycieli bibliotekarzy, którzy pomogą dobrać literaturę stosownie do potrzeb i zainteresowań. Pierwszoklasiści wiedzą jak zachować się w bibliotece i znają  jej pomieszczenia oraz miejsca, w których mogą czytać, znaleźć potrzebne książki. Wiedzą również, że w czytelni czekają na nich ciekawe czasopisma. Bibliotekarze cieszą się, że biblioteka powiększyła swoje grono czytelników o dwie klasy pierwszoklasistów. Liczą na szybki powrót do normalnego udostępniania zbiorów i pomieszczeń bibliotecznych. 

W projekcie bibliotecznym wezmą udział nauczyciele obydwu klas: panie Emilia Kamać i Karolina Piekarniak. Zapraszamy również rodziców do wspólnego czytania. 


Żaneta Misiak, nauczyciel bibliotekarz

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Asiunia"- Joanny Papuzińskiej, fragment książki (25 minut) czyta Agata Kulesza